20 NIPPI KUIDAS LUUA AVARAM KODU

Paljud, kes meil külas käivad, arvavad, et meie kodus on ruutmeetreid rohkem kui 45. Põhjus kindlasti selles, et korteri planeeringu ...Paljud, kes meil külas käivad, arvavad, et meie kodus on ruutmeetreid rohkem kui 45. Põhjus kindlasti selles, et korteri planeeringu tegime ümber nii, et valgust rohkem oleks ja liikumisruumi samuti. Ka mööbliga arvestamine algas, kui meil veel seinugi polnud (kõik juhtmed ja pistikud on täpselt seal, kus vaja). Suur dilemma oli, kas teha magamistoa uks suunaga esikusse või elutuppa. Otsustasime lõpuks elutoa kasuks, sest päevane päike paistab magamistoast ja soovisime, et see paistaks ka elutuppa. Esikusse tekib valgus köögi aknast ja seepärast otsustasime, et valguse levimise soodustamiseks me esikusse uksi ei pane (v.a välisuks ja vannitoa uks). Selline nö ette planeerimine ei ole võimalik igaühele ja mõtlesin jagada Teiega teisigi meetodeid, mida rakendades ruumi avaramaks muuta saab.

1. KASUTA HELEDAID VÄRVE

See vist on see kõige loogilisem samm, mida ühe kodu avaramaks muutmisel üldse teha saab. Avaramat muljet aitab luua, kui ruumis valitsevad heledad toonid, sest hele värv peegeldab valgust tekitades rohkem avarust. Tumedad materjalid neelavad valgust ja teevad seega ruumid visuaalselt kitsamaks. Kui seinte värvimine ei ole võimalik,  on võimalik avarust tekitada ka heledate tekstiilide ja mööbli näol. Jälgida tuleb, et heledaid toone oleks sama palju või rohkem kui tumedaid toone.2. VABANE EBAVAJALIKUST

"Vähem asju" võrdub "rohkem ruumi". Ära püüa ülemäära kiinduda oma vanadesse asjadesse ja vabane sellest, mis ei lisa su koju väärtust (muidugi on lubatud erandid sentimentaalsetele asjadele). Samuti ei ole otstarbekas säilitada kraami, mida on kogutud mõttega “äkki läheb vaja”. Kui viimase aasta jooksul pole vaja läinud, siis ilmselt sellest puudust tundma ei hakka.

Kui me kolmetoalisest üürikorterist oma ühetoalisesse korterisse kolima hakkasime, lähtusime põhimõttest, et kui miski maksab alla 2 euro ja me ei ole seda kasutanud pikka aega (kui üldse), siis läheb see prügikasti või leiab uue omaniku. Enamasti neid asju ei lähe lähiajal vaja ja kui läheb, siis 2 eurot ei ole palju, mida maksta asja uuesti soetamiseks. Paljud asjad tõstsime ka keldrisse kastidesse ja kui päris aus olen, siis viimase aasta jooksul ei ole ma nendesse kastidesse üldse vaadanud...
3. ORGANISEERI

Pole midagi muud, mis muudaks ruumi väiksemaks, kui seda on segadus ja toa asjadega üle kuhjamine. Peidke ära kõik, mis vähegi võimalik (juhtmed, nipsasjakesed jne). Kui sa ei kasuta näiteks kohvimasinat või köögikombaini igapäevaselt, siis on targem need kappidesse ära panna. Raamaturiiulid võiksid olla korralikult sätitud ning kõik vajaminev korrapäraselt ära pandud. Hoia nähtaval ainult tõeliselt vajalikud asjad ja esemed ning pane kõik muu silma alt ära. Siinkohal on oluline, et igale ärapandud asjale oleks kerge ligi pääseda, siis püsib tuba ka kauem organiseeritud.

4. GRUPEERI

Üks nipp, kuidas 10-st asjast jätta mulje, nagu see oleks nö "üks", on paigutada kodus asjad värvigruppidesse. Klaasist läbipaistvad esemed üksteise juurde, punased kobarasse, pruunid kobarasse jne (ka raamatud värvide järgi). Nii paistab eemalt, nagu oleks tegu ühe esemega ja müra on vähem.5. PUDI-PADI STIILSELT ÜHTE KOHTA

Hoia üht sorti esemeid veidi suuremas anumas/korvis, et säästa riiuliruumi ja hoida elamine puhas. Ntks telefonilaadijad, kõrvaklapid jm tehnikavidinad ühes korvis või kreemipotsikud/küünelakid suures klaasvaasis.

6. SUURUSTE TASAKAAL

Hea viis tuua tuppa ruumi, on hoida mööbliesemete/aksessuaaride proportsioonid paigas. Ei ole mõistlik panna väikesele diivanile suuremat mõõtu patju või väiksesse kööki suur söögilaud.

7. HELE PÕRAND

Nagu seinte puhul, nii avardab ruumi ka hele põrandapind. Kui sul ei ole võimalik põrandat välja vahetada (ilmselgelt ilmaasjata seda ette ei võeta), saab sama efekti tekitada ka heleda vaibaga. Arvamusi on siin kindlasti mitmeid, sest vaip põrandal võib hoopis ka ruumi kitsamaks muuta. Põhjus on nimelt selles, et kui vaibal on liiga intensiivne muster või kui vaip on väga matt ja põrand ise läikiv, siis vaip võib hoopis põrandapinda muuta nö tummisemaks ja nii ka tuba visuaalselt väiksemaks. Kõik sõltub vaibast ja konkreetsest põrandast.8. HÕLJUV MÖÖBEL

Põrandale toetuva raskepärase mööbli asemel eelista seinale kinnitatavaid lahendusi, mis põrandapinna vabaks jätavad. Piisab, kui riiulite all on mõnekümne sendimeetri jagu vaba ruumi. Eriti hästi mõjub, kui mööbel ja seinad on ühes toonis, see lisab avarust veelgi. Samuti muudavad ruumi avaramaks kõrgematel jalgadel tugitoolid ja diivanid.

9. KERGED KARDINAD

Lisaks annab väga palju juurde, kui vahetada paksud kardinad õhemate vastu ja kasutada toa pimendamiseks õhtul hoopis rulood.

10. KASUTA MÖÖBLIT MITMEOTSTARBELISELT

Näiteks väike multifunktsionaalne kirst sobib diivanilauaks, istumisaluseks ja igapäevase pudipadi peitmiseks. Hea lahendus on ka voodid, mille all on sahtlid, diivanvoodid jne. Kui ruumi on kohe eriti vähe, soeta söögilaud, mis on lahtikäiv (et ajal, mil suurt lauda vaja pole, saaks laua väiksemaks teha). Samuti on hea nipp kasutada töölaua asemel hoopis öökappi, riiulit või aknalauda.
11. SISSEEHITATUD MÖÖBEL

Kui oled alles maja või korteri planeerimise faasis, siis tasub kindlasti projekti lisada garderoobid ja panipaigad, et tubasid ei peaks liigse mööbliga koormama. Sageli saab selleks otstarbeks ära kasutada näiteks trepialuseid.

12. LIUGUKSED

Palju ruumi saab kokku hoida, kui kasutada liuguksi kappide ees või hoopiski vannitoas, esikus. Liuguksed võiksid olla klaasist või veel parem, peeglist. Nii tekitavad nad mulje, nagu tuba jätkuks teiselpool peegli pinda.

13. PEEGELPINNAD

Oskuslikult paigutatud suur peegel või mitme väiksema nutikalt paigutatud peegli kasutamine lisab toale valgust ja sära ning jätab väiksest toast tunduvalt suurema mulje. Peeglid peegeldavad nii päeva- kui ka tehisvalgust ja teevad seega toa heledamaks nii päeval kui ka öösel. Ntks peeglist lükanduksed muudavad ruumi topeltavaramaks ning kui peeglist peegeldub ka teises seinas olev aken, on automaatselt toas visuaalselt üks aken rohkem.14. KLAAS

Ruumi avardamiseks sobivad suurepäraselt klaasist mööbliesemed, näiteks mõjub visuaalselt väga hästi klaasist diivanilaud või uks. Kuid tasub meeles pidada, et kui Sa pole väga suur korraarmastaja, siis ei tasu täiesti läbipaistvat klaasi siiski kasutada, sest muidu muutub soovitud efekt vastupidiseks.

15. SEINAD MAHA

See punkt kehtib neile, kes suurema remondi ette võtavad. Mida vähem on vaheseinu, seda avaram tundub ruum. Kui aga vahesein on ruumi otstarbe kohaselt vajalik (ntks köök, et vältida toiduaurude levimist kodus), võib kaaluda ka klaasist vaheseina paigaldamist.


16. VALGUS

Lase tuppa nii palju looduslikku valgust kui võimalik, see avardab ruumi ja lisab sinna pisut iseloomu. Kui see pole võimalik, kasuta valgusteid. Kui soovid suuremat lampi keset ruumi, siis eelista minimalistlikemaid mitme lambiga variante, mis suunavad valguse mööda tuba laiali. Oluline on jälgida ka, et lambi suurus oleks proportsioonis ruumiga. Üldiselt võiks eelistada üle toa jaotatud kohtvalgusteid või pisemaid lampe. Märksõnaks minimalism.

17. VÄLDI KOHMAKAID VÕI SUURI MÖÖBLIJUPPE

Sul on arvatavasti palju asju, mida väiksesse ruumi vaja mahutada, seega vali esemed, mis ei varja valgust ja toovad tuppa õhku. Mida rohkem on näha põrandapinda, seda suurem tundub ruum.


18. KORDUVAD VÄRVID JA MUSTRID

Korterit läbiv ühtne värvigamma loob korterist suurema ja avarama mulje. Kardinate või mööbli valimisel võiks arvesse võtta ka seinte värvi. Samas toonis elemendid sulanduvad siis ruumi ja muudavad toa üldmulje avaramaks. 

19. SEINAMAALID

Kui oled kunstiandega ja sulle meeldib tegutseda, siis võiks kaaluda seinamaalingu tegemist kõige suuremale avatud seinale, näiteks voodi taha või söögilaua kõrvale. Hea idee on ka riputada seinale raamitud pilt, mis näeb välja nagu aken vaatega aeda või kaugele maastikule. Igasugune kunstiteos, millel on kujutatud välist vaadet, aitab toa ruumikust suurendada.

20. LIGIPÄÄS MÖÖBLILE IGALT KÜLJELT

Last but not the least.. Proovi paigutada mööblit pigem ruumi keskele kui seina äärde. Kui mööbli ümber tekitada õhku, paistab ruum suuremana.

Loodan, et leidsite siit nii lihtsamaid kui keerukamaid nõuandeid kodu avaramaks muutmisel. Meie kodus värvi väga ei leidu, aga see ei tähenda, et peaksite oma kodud kõik valgeks värvima! Julgelt võib kasutada heledaid toone nagu helekollane, helesinine, roosa, beež, jnejne. Oluline on meeles pidada, et poes tunduvad värvid alati teistsugused kui nad koduseinte vahel on. Seega võimalusel küsige värvikaarte või tootenäidiseid kaasa, et siis lõplik otsus koduseinte vahel teha.

Tahan veel lisada, et hele ja avar kodu ei tähenda ka seda, et kodu peaks olema tühi ja kõle. Hubasust ja soojust lisavad looduslikud materjalid nagu puit, linane, vill jne. Tekstiilid summutavad helisid, suured vaibad ja rohkelt patju tekitavad seda mõnusat sooja tunnet, mida meil siin Eestis külma ilma kompenseerimiseks väga vaja on. Sellest ei pea avarama kodu loomisel kindlasti loobuma. Kui juba rakendada kasvõi üht eelpool toodud nippi oma kodus, siis sellest täiesti piisab. Kõike mõõdukalt ja vastavalt oma maitsele.

Milline nipp Sind kõige rohkem kõnetas?

_____________________________________________

PS! BLOGIAUHINNAD toimuvad ka sel aastal ja olen esindatud erinevate kanalitega lausa kolmes kategoorias! 

Kandideerin järgnevates kategooriates:
1. LOOMEBLOGID - instagram.com/korter43 (ainult koduteemalised postitused)
2. ELULISED BLOGID - www.sincerelybitter.com
3. ILU- JA MOEBLOGID - instagram.com/sincerelybitter

Kui sa arvad, et Sulle mu blogid ja kanalid väga meeldivad, siis kliki SIIA ja toeta mind kas siis ühes või kõigis kolmes kategoorias. Aitäh!
Ja minu poolt lisaks tervitused kõigile, kes on just EBA kaudu siia jõudnud! ;) Loodan, tuled veel teinekordki!

// Photos captured by me //

4 kommentaari

 1. Sul on i-me-i-lus kodu!!!

  VastaKustuta
 2. Kust see elutoa vaip sul pärit on? Otsin endale praegu midagi sarnast..

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See on tellitud Cellbesist, Halensis oli ka kunagi müügil.

   Kustuta