MY EYE SURGERY

Heihei, rõõm näha! Nagu mõni aeg tagasi kirjutasin, siis käisin KSA-s silmi kontrollimas ja mõned teist soovisid minu silmaoperatsiooni k...
Heihei, rõõm näha! Nagu mõni aeg tagasi kirjutasin, siis käisin KSA-s silmi kontrollimas ja mõned teist soovisid minu silmaoperatsiooni kogemusest rohkem teada saada. Sellest on 3 aastat möödas. Mõte protseduuri tegemisest tekkis väga äkki ja nii läksingi huvi pärast küsima, kas minu peal üldse saaks seda teostada. Kõhklesin veidi, sest mulle tundus, et nägemine läks muudkui halvemaks ja sagedased silmapõletikud tegid murelikuks. Nägemisuuringult sain vastuseks, et tavalist silmaoperatsiooni teostada ei saa, sarvkest on liialt õhuke. Küll aga on pakkuda kallim variant, FLOW (puutevaba laseroperatsioon). Minu jaoks muidugi suur rõõm ja polnud mingit küsimust, panin protseduurile aja kirja.


Olin lühinägelik, üks silm -5,25, teine -4,75.

Protseduur

Protseduur toimus 16 juuli, 2013. Mäletan, et enne toolile istumist sain silmatilkasid, mis tegid nägemise väga uduseks. Olin varem kuulnud, et kui silm ei püsi lasertäpil, siis protseduur ebaõnnestub ja kartsin seda väga. Minu hirm oli asjata, sest roheline laserkiir oli ainus "kuma", mida üldse nägin ja sellest mööda vaatamine oleks olnud võimatu. Paar sekundit ühele silmale ja paar teisele, kaitseläätsed silma ning juba võisin minna. Pilk oli veidi udune, aga nägemine oli tunduvalt parem kui varasemalt prillidega. Kaasa sain kotitäie erinevaid rohtusid, silmatilkasid jne, ise millegi pärast muretsema ei pidanud. Kui oleksin elanud Tallinnas, oleksin saanud ka taksoga tasuta koju.

Valus ei olnud! Silma pandi tuimestavad tilgad ja ma ei tundnud midagi. Protseduur oli huvitav. Arst rääkis minuga terve protseduuri aja, seega ei tekkinud ka hetki, mil oleks saanud hakata üle mõtlema.


Vahetult pärast protseduuri

Pärast protseduuri jalutasin õues, nautisin oma "uusi silmi" ja inimesed imestasid, kuidas ma nii rõõmus ja terve välja näen, ise just opilt tulnud. 


Taastumine esimesel nädalal

Võtsin puhkuse nädalaks ajaks, kuid nüüd tean, et oleks võinud hoopis võtta haiguslehe. Ma istusin need päevad kodus pimedas. Kui oleks olnud talv, poleks olnud probleemi.... väljas on nagunii pime. Minul aga juhtus nii, et need olid selle suve kõige päikesepaistelisemad ja eredamad ilmad üldse ja alates teisest päevast silmad valgust ei kannatanud. Nii tõmbasin kõikides tubades kardinad ette ja kandsin toas päikeseprille. Puhkust "nautida" ma ei saanud.

Silmatilke kulus palju, sest ilma nendeta oli paha. Mäletan, et kolmas päev oli kõige hullem. Minule tundus pilgutades, nagu oleks rauapuru silmas ja see oli niiiiii valus! See aga pidavat kulgema inimestel erinevalt, mõnel ei ole midagi hullu ja mõnel on. Täiesti normaalne. Sain kaasa ka ühe Xanaxi (eeldatavasti selle piinarikka 3. päeva tarbeks), aga seda ma ei kasutanud. Pigem kannatan ühe päeva kui võtan rohtusid, mida ma pigem ei võtaks. Järgmiseks päevaks oli suurem valu läinud, ka valgust talusin paremini ja sain silmi juba veidi rohkem lahti hoida. Väga palju südamerahu sain KSA telefoniliinilt, kuhu võisin iga kell helistada, kui mingi mure oli. See oli väga positiivne, et nad aitavad ka kodus taastujaid nõu ja jõuga.

Viies ja kuues päev juba muutusid talutavamaks ja uuel nädalal läksin tööle. Minu töö seisnes arvutis kujunduste loomises, trükifailide vormistamises ja kontrollimises. Kribu teksti, mida kontrollida, oli palju ja silmad tulid sellega kenasti toime.


Tagasilöögid

Kuna olin eelnevalt lubanud sel nädalal olla pulmas fotograafi rollis, siis palju valgust, kaameravälke jne muutsid minu tundlikud silmad väga valusaks. Lisaks muutus ka nägemine veidi kehvemaks. Minu jaoks oli see suur tagasilöök, kuid mõned päevad hämaras taastumist aitasid.


Järgnev taastumine 

Fokuseerimine võttis alguses veidi aega, aga ma nägin! Kaugemale kui eales varem. Märkasin, et nägemine oli kehvem nendel päevadel, kui viibisin rohkem valguse käes ja parem nendel päevadel, kui viibisin hämaras või lausa pimedas. Silmad olid valguse suhtes veel pikka aega väga tundlikud.

Muide, oma miinusprillide järgi haarasin hommikuti veel mitu nädalat (aga neid ei olnud), mõnest harjumusest on lihtsalt raske vabaneda... Ja muidugi see rõõm igal hommikul, kui avastad, et Sul ei ole prille vaja! See on midagi kirjeldamatut. 

Tänavavalgustite ümber paistis olevat halo veel umbes aasta, kuid mulle öeldi, et see on normaalne ja aja jooksul kaob. Nüüdseks on ka see kadunud.

Üks asi, millega oli minul raske harjuda, oli inimestele silma vaatamine. Varem peitsin end prilliraami taha, see oli nagu kaitsebarjäär minu ja minu vastas seisva inimese vahel. Introverdina oli minu jaoks prillide taha varjumine mingil määral oluline ja sellest "üle saamine" võttis kindlasti aega. Kohanemine on aga teinud mind palju tugevamaks ja julgemaks kui olin varem :)


3 aastat hiljem...

...on nägemine arsti sõnul 125%. Näen tabelist lugeda kirja, mida terve silmaga inimene tavaliselt ei näe. Muidugi peaksin puhkama rohkem silmi, sest töö ja hobi on seotud arvuti taga olemisega. Lisaks, KINDLASTI pean kandma UV kaitsega päikeseprille, et kahjustuste eest silmi kaitsta. Paljudel esineb operatsioonijärgselt kuivsilmsust, kuid sellega minul probleeme ei ole.


Prillikandja vaevarikas elu

Soovitan kõigil, kel vähegi võimalik, see protseduur ette võtta. Minu hommikud algasid enne seda protseduuri prille otsides ja uni ei läinudki enne ära, kui maailma selgelt nägin. Kõik väiksed lapsed kartsid mind (st minu prille) ja kui vähegi võimalik, kiskusid need eest ära. Prillidega juhtus koguaeg õnnetusi.. Talveperioodil väljast sooja ruumi sisenedes olin oma 10-ks sekundiks pime, sest klaasid olid udused. Alati viskasin nalja, aga tegelikult segas see minu elu. Läätsede kandmisega ei saanud ka enam jätkata, sest minu silmad enam läätsesid välja ei kannatanud ja silmapõletikud muutusid liiga sagedaseks.


Kes tegid ja palju maksab

Minu protseduur teostati KSA-s, valisin nende kliiniku, sest nende pakkumine oli kõige parem (odavama hinnaga oli teisigi, kuid silmatilgad, ravimid, garantii jne ei olnud teistel hinna sees, lisaks KSA kohta oli palju positiivset tagasisidet Internetis kirjutatud ja nii tekkis ka usaldus). Seal on nii toredad inimesed, kes Sind alati laia naeratusega tervitavad. Mõnus õhkkond ja kaunis miljöö. Minuga tegelesid erinevatel visiitidel Liisi Toom ja Gustav Kesküla, opereeris Dr. Ants Haavel, kes on väga sõbralik ja isegi minul, kes ma olen üsna tagasihoidlik ja vaikne uute inimestega, oli temaga kerge suhelda. 

Kindlasti paljud Teist mõtlevad, palju see protseduur maksab. Hetkel 2490€/ soodushinnaga 2190€, hinnad ei ole minu teada muutunud. On küll suur summa, kuid arvestades raha, mis kõikide läätsepaaride, läätselahuste, prillide, silmaarsti visiitide, silmatilkade, põletikuvastaste rohtude jne peale aastate jooksul kulunud on, on see tühine summa. Mina maksin korraga pool protseduuri hinnast ja teise poole võtsin aastase järelmaksuga. Nii ei lisandunud summale ka intresse.

..MINU ELU PARIM INVESTEERING!


KSA pakub oma klientidele veel 3 aasta jooksul pärast protseduuri tasuta nägemiskontrolle igal aastal. Lisaks, 5-aastane garantii, mis tähendab, et kordusprotseduur tehakse vajadusel ka tasuta. Ma muidugi loodan, et selleks vajadust ei teki.

Kas kellelgi Teist on veel kogemusi silmaoperatsioonidega?

6 kommentaari

 1. Ma käisin ka umbes 5 aastat tagasi seal KSA's silmakontrollis, et teada saada, mis operatsioonitüübid mulle sobivad. Sain kogu info, mis vaja, kuid sellegipoolest veel ei tahtnud opile minna, sest kartsin, et tulevikus pärast sünnitust antud tulemus kaob. Varasemalt olen kuulnud, et naised, kes ei ole veel sünnitanud, neile seda ei soovitata.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma olen ka kuulnud igasugu jutte, aga igaks juhuks tuleb need eelnevalt arsti käest üle kontrollida. KSA leheküljel sellest täpsemalt kirjas ka http://www.ksa.ee/ksa-blogi/kas-enne-sunnitust-tohib-silmaoppi-teha

   Kustuta
 2. Minul sai Mais aasta täis. Issand kui rahul ma olen. 14 aastat "raamides" on tänaseks unustatud. Kindlasti julgustan inimesi, et nad võtaksid selle tee ette, pole vaja ennast koormata igasuguste riskidega, me elame ju ainult 1 korra!!!

  VastaKustuta
 3. Minul tehti ka see operatsioon kaks aastat tagasi. Olen väga rahul sellega, kuigi oleks vaja lugemiseks prille sest käed jäävad lühikeseks. Aga ei taha enne kui enam üldse ei saa. Enne seda olin prillikandja 25 aastat!!!!!

  VastaKustuta
 4. Minu nägemine oli pool elu -18,peale oppi -3. Prillid on, ei kanna.

  VastaKustuta