LIFE IS TOO SHORT TO STRESS ABOUT IT

Postitused on jäänud siin blogis harvemaks, aga ma ei taha tulla kirjutama midagi, mis Teile midagi ei anna. Täna mõtlesin, et räägin...


Postitused on jäänud siin blogis harvemaks, aga ma ei taha tulla kirjutama midagi, mis Teile midagi ei anna. Täna mõtlesin, et räägin stressist ja sellega toimetulekust, sest kogen seda viimasel ajal palju. Küsiksingi esmalt, et kas olete märganud, kuidas hingamine muutub vahel kuidagi pinnapealseks? Selline kiire ja õrn hingamine? Ma ei oska seda paremini kirjeldada, aga kui nii teete, siis see peaks olema üks märk sellest, et stressitase on kõrgem kui organismile hea on. 

Elu võib vahel olla väga stressirohke ning see mõjutab meie hormoonide taset, immuunsüsteemi, vaimset tervist ja ka nahka. Haigestumine või ülim väsimus on üks ebameeldivatest kogemustest seoses stressiga, aga ka nahk näitab just siis iseloomu ja erinevad nahatooted ei ole piisavalt efektiivsed. Stress võib avalduda meie nahas mitmel erineval moel: aknega, lööbega, rasu erituse suurenemisega, põletikuliste kolletega (sporiaas, ekseem), liigse kuivusega, naha tundlikkuse suurenemisega, kuivade huultega ja kasvõi näiteks kahvatu jumega. Minul on küll kõik eelnevad sümptomid olemas, psoriaas ja akne neist kõige tüütumad. Lisaks võib väheneda ka kollageeni tootmine, mis muudab naha rippuvaks ja näed lõpuks mitu aastat vanem välja. Veetlev, kas pole?

Cassandra Bankson räägib oma videos SIIN väga kirglikult ja põhjalikult, kuidas stress meile aknet tekitab. Vaata seda kindlasti. 

Kuivad silmad ja kuiv nahk on kergesti leevendatavad silmatilkade ja niisutava kreemiga, aga vinnid ja muud naha probleemid on juba paras peavalu ja keegi meist ei taha lisastressi nende pärast. Seepärast räägingi täna sellest, kuidas stressi vähendada.


Esiteks, kogu stress, mida läbi elame, on meie enda tekitatud. Toome näiteks kasvõi suhtumine oma ellu, oma kehasse ja inimestesse meie ümber või sõnad, mida igapäevaselt kasutame. Kas ülekilod tekitavad stressi? Mida teed valesti, et need stressi tekitavad? Kas oled enda suhtes liiga karm või ei järgi konkreetset toimivat kava? 

Lisaks tekitavad stressi need karmid nõudmised, mida endale seame - perfektsionism, soov kõigile meelejärgi olla, soov kõiki aidata, soov elada täiuslikku elu, olla teistele eeskujuks, olla täiuslik laps või lapsevanem, vastata kellegi ootustele jne. Kõigile ja iseendale korraga ei saa meeldida ja keegi ei jõua kõike korraga teha, tuleb seada prioriteedid.

Ka meie ego sunnib meid teatud viisil reageerima ümbritevatele olukordadele. Üks täiesti tavaline ja igapäevane juhtum võib muutuda kas heaks kogemuseks või katastroofiks olenevalt sellest, kuidas sellele reageerida. Lühidalt, kõik hea ja halb, mis meis stressi tekitab, on meie enda loodud ja kõige esimene asi, mida enda heaks teha saame, on selle teadvustamine. Mitte süüdlase otsimine, ei. Lihtsalt teadvustamine endale, et stress on meie enda kontrollida. Isegi vanasõna ütleb, et 9 korda mõõda ja siis lõika. Enne mõtle, siis ütle. Kuidas külvad, nõnda lõikad jne. Põhiline mõte neis kõigis on siiski see, et tagajärjed sõltuvad meist endist. Ja meie käitumine on vaid meie enda teha.

Kui aga stress on juba tekkinud, ei jää üle muud, kui seda leevendada. Kuna minu elus on palju stressi viimasel ajal, siis olen otsinud erinevaid viise, kuidas seda leevendada. Leitud lahendused on küll sellised, mida tänases maailmas on paras väljakutse rakendada. Kogu elu on ju koondunud istuva nutiseadmetest ümbritseva eluviisi ümber. Ilmselt see on ka põhjus, miks stress on nii tavaline.


Teaduslikult tõestatud headeks stressileevenduse meetoditeks on:

1. TRENN. Mine jalutama, jalgrattaga sõitma jne. Ükskõik, mis see ka ei oleks, oluline on liigutada ennast värskes õhus. 
2. Raamatute lugemine. Loe kõrgekvaliteedilisi, inspireerivaid või silmaringi avardavaid raamatuid. 
3. Positiivne muusika. Kuula upbeat muusikat (mina toksin tavaliselt Youtube'i otsingusse "upbeat playlist" ja otsin valikutest endale sobiva)
4. Meditatsioon (olen paaril korral isegi proovinud ja aitab ka siis, kui seda juhendava video abil teha). Aitab väga hästi ka hingamisele keskendumisel. 
5. Hobid. Tegele meeldiva hobiga või omanda mingi loominguline oskus, mis Sinu enesetunnet parandab

Halvad meetodid stressi leevendamiseks:
1. Ostlemine
2. Suitsetamine, joomine, narkootikumid jne
3. Arvutimängud, internetis surfamine, tv vaatamine, Instagram, Facebook jne (sõltuvust tekitavad)
4. Hasartmängud

Kuigi olen varem peamiselt stressi just leevendanud mingi hea komöödiaga, ostlemisega, sci-fi või mystery filmiga, Instagramis surfamisega vmt, siis saan aru täiesti, miks see on olnud halb moodus enesetunde parandamiseks. Need meetodid töötavad vaid lühiajaliselt, pikemas perspektiivis hoopis loovad lisa stressi - süütunne, produktiivsuse puudumine, tervise rikkumine ja üleüldiselt elukvaliteedi rikkumine. Nendest harjumustest võiks tegelikult vabaneda. 

Wearing: Mohito boots, GAP jeans, Zara coat, gloves & bag, Lindex silk shirt & Acne Studios scarf

Kui mäletate minu heade uneharjumuste postitust, siis voodis ma enam telefoni ei sirvi - kui välja arvata paar hommikust libastumist, nt. kui äratuse järel nägin telefonist, et messenger lausa põles ja siis unustasin ennast millegipärast Instagrami. Või kui Netflixis oli hea film pooleli, mille vaatamist jätkasin voodis Netflixi mobiiliäpist. Üritan edaspidi libastumisi vältida, sest saan väga hästi aru, kui halb see mulle on. See ei mõju hästi minu enesetundele ja välimusele (hommikul punnis ja väsinud silmad, peavalu ja süütunne). Kui see mõjub juba ühekordselt enesetundele halvasti, siis kujutage ette, kuidas sellised harjumused mõjutavad meid aastatepikkuse aja vältel.

Lisaks alustasin taas trennis käimisega ja püüan leida aega, et seda sagedamini teha. Jälgin, et saaksin tihedamini nina õue pista ja ei nõua enam igas olukorras endast perfektsust. Püüan leida optimaalse tasakaalu.

Kuidas Teie stressi leevendad? Jaga oma häid nippe! Tänaseks kõik. Olge stressivabad! :)

Join with my friends:

4 kommentaari

  1. Väga sisukas postitus ja millised imelised pildid!

    blogbyflor.blogspot.com.ee :)

    VastaKustuta
  2. Isegi, kui harva postitad, siis vähemalt alati on kvaliteetne. Ka seekord - aitäh sulle selle postituse eest. Elus esimest korda depressiooni põdedes on hea lugeda häid nõuandeid ja mõtteid. aitäh sulle

    VastaKustuta